10 let v Hofionu aneb zpověď chovatele
V tyto dny je to právě deset let, co se věnuji plemeni, které mně
chytlo a získalo si mně svou povahou, deset let, co jsem si poprvé
jela pro svého psa s PP , Chesapeaka Benji Sirius pro a na jaře 10
let, co jsem se poprvé vydala na výstavu s naším novým štěňátkem .
Čas trochu rekapitulovat. Troufám si říct, že se z chovatelského
pulce pomalinku vyklubala zelená chovatelská žába – ropucha. Do
princezny mám a budu mít daleko, tak trochu nepolíbená velikým
světem, ale doufám, že jsem se posunula a neustále posunuji dál.
Hodně jsem se po cestě naučila. Na spoustu věcí se dnes dívám
jinak, jak před desetiletím. Psi a jejich chov mně naučil moc
důležitých věcí.
Trocha Historie ,nikoho nezabije
... a jsou tu , dlouhé zimní večery ,kdy se pořádně nedá nic dělat a tak sedím nad krabicí fotek a nestíhám se divit , co všechno už nám život přinesl. Život s Chesapeaky .Vraťme se ale na začátek, do roku 2004 , kdy k nám dorazilo malé hnědé štěně s bílou náprsenkou a tlapkami , přivítalo se s rodinou , počuralo a usnulo .
Z deníků šíleného chovatele
Pro všechny šťastné majitele fenek, kteří se rozhodli, že jim pořídí jednou štěňátka, protože se musí zaplatit náklady, které do ní byli vloženy. Nebo jim nějaká dobrá duše řekla, že by každá fenka měla odchovat vrh z různých divných a jiných důvodů:
Jak si vybrat správné štěně?
Napadla mě myšlenka napsat pro všechny budoucí majitele, stručný návod na to, jak si najít toho pravého čtyřnohého parťáka pro život. První věta, která mě napadla, byla: „ Žádný takový návod neexistuje“. Jasně, v literatuře se dočtete, že existuje několik testů, kdy se sleduje, které ze štěňat je dominantní, které poddajné, vrozené vlohy jako chuť brát do tlamičky hračky a přinášet je – základ aportu, nebo míra temperamentu. Určitě to mnohé napoví. Já jako chovatel dostávám od života jedinečný bonus v podobě toho, že můžu sledovat štěňata od chvíle, kdy se poprvé nadechnou, pozorovat všechny jejich projevy od prvních vydaných zvuků imitující štěkot a vrčení, prvních pokusů o chůzi a prvních nesmělých her a dělám si průběžně obrázek , které štěně má jaké vlohy . Přesto si netroufám s jistotou říct, jací psi z nich vyrostou v dospělosti. Pokud o štěněti řeknu, že je to mazlíček, neznamená to, že si domů přivezete doživotního mazánka, malé roztomiloučké štěňátko. I z něj může vyrůst lovec a dravec. Svoji roli sehraje dospívání, kdy se vlastnosti mohou v pubertě dost výrazně změnit, taky výchova, míra výcviku a osobnost majitele. Moje postřehy mohou ovlivnit úsudek budoucích majitelů, a proto jsem se rozhodla trochu podrobněji napsat, co všechno může vaši volbu směrovat k co nejlepšímu výběru.
Vánoční les
Je první svátek vánoční a v domě vládne lehce ospalá atmosféra. Oči
se mi klíží, ačkoliv je jen pár hodin po poledni, chce se mi usnout
a zbytek dne promrhat v říši snů. Na konec přece jen raději beru
psy a vyrážím do vánočního lesa. Lesa, kde bych čekala stejně
klidnou a ospalou náladu, stromy pod příkrovem sněhu, odpočívající,
klidné a čerpající sílu na jarní pučení a růst. Les je dneska ale
nějaký jiný, živý, hlučný a divoký. Pod nohami místo sněhu a ledu
šustí tlustá vrstva suchého listí a mezi stromy se prohání silný
vítr a způsobuje, že se větve navzájem dotýkají, stromy se zdraví a
povídají si, sténají, hučí a skoro kvílí. Zvuky dodávají okolí
třetí rozměr, kromě šířky a výšky cítím hmatatelně i hloubku kolem
sebe. Víc než na vánoce si vzpomenu na listopadové Dušičky, nebo na
horečnatý sen. Také mně střídavě polívá horko, díky teplému,
zimnímu oblečení, trochu příliš teplému k tomuto počasí a zima,
když se dostanu na mýtinu, kde se proti mně opře ledový dech větru
vší silou a ukazuje tak, že sníh není tu, u nás, ale někde určitě
je, nebo bude. Celý les jakoby říkal:“… něco se stane … teď … nebo
teď … nebo za pár okamžiků.“ Něco. Praskne strom, větev, uhodí
blesk, z nebe spadne průtrž deště, něco prostě visí ve vzduchu.
Obloha, která se občas objeví v trhlinách porostu je ocelově šedá,
těžká s lehce narůžovělým nádechem od unaveného slunce. Mraky se
střídají rychle, tak rychle, jak ve starých filmech běhají filmová
políčka. Výhled na nebe se tak každým okamžikem mění a vytváří
pozadí celé lesní scéně.
Jak Chesapeak složil Všestranné zkoušky ..aneb já a Chelsea
Někdy píše život scénáře, za které by se nemusel stydět nějaký béčkový hollywoodský film a já vám teď o jednom takovém napíšu. Stal se totiž mě. Hlavní a již stokrát použitá idea by se dala shrnout do věty: „Jak naprostý outsider po prvních prohrách makal, cvičil a na veliké zkoušce najednou uspěl, aniž by to někdo předpokládal a ostatně on sám ze všech nejméně.“ Jen na ten náš film by asi nestály davy lidí v kině u kasy. Nebude to žádný návod na výcvik, na to jsou větší odborníci, jen popis toho, co nás v tomto roce potkalo a co jsme si s Chelsí prožili. Tak se v klidu posaďte, v kinosále už je tma, na plátně jedou titulky, první klapka, prví záběr.
Psí puberta aneb jak ji přežít
Psí puberta aneb jak ji přežít
Štěně toho během prvního roku svého života po vývojové stránce stihne velmi mnoho. Vždy't roční pes se pomalu řadí mezi psí dospěláky. Právě první rok života psů odpovídá zhruba patnácti letům života lidského.
Chesapeake Bay retriever patří mezi zdravější plemena psů, přesto pár neduhy může trpět.
DKK :
Asi první, co každého napadne, když vidí psa většího plemene, je, že pes musí trpět na klouby. Proto jsou do chovu zařazováni jen jedinci, kteří mají vyhodnocenou dysplazii kyčelních kloubů (v inzerátech uváděno jako DKK) a splňují zařazení pod hraniční mez. Dysplazie je hodnocena u nás čísly O-4 pro levou a pravou nohu (hraniční mez pro chov je označována jako 2/2), nebo v zahraničí písmeny A-D Vyhodnocování se provádí z rentgenových snímků obou kloubů, kdy samotné snímkování se provádí v celkové narkóze psa. Hodnocení provádí veterinární lékaři akreditovaní klubem. Toto je v podstatě jediné zdravotní vyšetření, které chesapeake musí absolvovat, aby mohl být uchovněn. Nově je zatím do chovatelských podmínek zařazeno vyhodnocení
WORD DOG SCHOW Bratislava 8.-11.10.2009
Někdy před třičtvrtě rokem jsem měla „skvělý“ nápad a to, že přihlásím naši Chelseu na světovou výstavu do Bratislavy. Nejvíce mně zajímalo, jak by dopadla u rozhodčích, kteří mají jiný náhled na chesapeaky a pak jsem se těšila na srovnání se světem. Velmi brzy jsem pochopila, že to byla tak trochu troufalost , obzvláště, když jsem v té době ještě netušila, jak to bude s krytím, porodem a odchovem našich prvních štěňátek. Všechno ale vypadalo slibně, Chelsinčin zdravotní stav byl dobrý, štěňátka se nám rozutekla do světa a tak jsme se začali pomalinku chystat. Bohužel asi měsíc před výstavou, to je asi dva a půl měsíce po porodu naše mamina začalo kompletně měnit srst.Chvilku jsem přemýšlela , zda ji nepřehlásit jako Chesapeackého naháče, nebo radši nejet vůbec, ale naštěstí začala nová srst velmi rychle dorůstat. Nastal den D a my vyrazili na světovou klubovou výstavu.Tento den posuzovala paní rozhodčí Tiina Illuka(fin).Rozhodčí to byla nesmírně přísná a už při posuzování Curlíků, což je plemeno, které tahle paní chová padali samé VD a D. No nějak to dopadne. Trochu zelená, a roztřepaná chladem, mokrem a nervositou , ne nepodobná angreštovému rosolu,jsem stála u kruhu v kterém se předváděla naše Chelsea s Hankou Juráškovou a doufala, že dostaneme to slavné VD , protože jsem velmi záhy pochopila , že dostat zde VD je velice výborný výsledek, který znamená , že ve srovnání se světem jsme na tom velmi dobře , což není rozhodně málo.A také to takhle dopadlo.
Štěně Chesapeake Bay Retrievera aneb návod k obsluze…
Tenhle článek je původně určen všem, kdo si domů donesou štěně CBR,ale myslím, že se bude hodit i Štastným majitelům jiných, podobných plemen a proto jsem se rozhodla, zveřejnit ho na našem webu.:
Chesapeake bay retriever je úžasně pracovité plemeno, které bezmezně miluje svou rodinu.
Napíšeme Vám teď pár užitečných rad, které se Vám po příchodu domů určitě sejdou.Pokud budete mít i nadále nějaké nejasnosti, obraťte se na mně nebo na majitelku krycího psa, pokud to bude v našich silách a nebo pokud budeme znát odpověď na Váš dotaz, rády Vám pomůžeme.
Poděkování všem, kdo mi pomohli s našimi Chesapeaky
V první řadě a především musím hodně poděkovat svému prostřednímu synovi Honzovi, bez jehož pomoci si celou práci se
Jak se rodí Chesapeaci Aneb Sedm Statečných
Tak už to máme za sebou. Naší Chelsince se během docela komplikovaného porodu podařilo přivést na svět 7 krásných hafáků. Stíhám si stěží utřít pot z čela a jede se dál.Kolotoč krmení, venčení, kontrolování, no co vám budu povídat.Štěňátka spinkají, maminka odpočívá a já se v rychlosti ohlížím za právě prožitou velice silnou událostí.
Deník šílené těhulky Aneb Čekání na špuntíky
4,6,2009 Nebudu se vám představovat, neboť pokud budete chvilku brouzdat po tomto webu, určitě mně poznáte se vším všudy , možná lépe , jak já sama sebe. Jsem mladá dáma Della Chelsea Sírius Pro, říkají mi „Čelsinka „ a když trošilinku náhodou zlobím , tak „Deliso!“, v rodokmenu mám napsané, že jsem Chesapeake bay retriever( přestože jsem žádný záliv a tím méně ten Chesapeacký neviděla) a momentálně se děsně nudím, protože jsem v posledním stadiu těhotenství.Jelikož jsem do toho vlítla prvně, (… teda vlítla, panička mně držela a přemlouvala, že to bude v pohodě a ani bolet to nebude. Nevím , co měla na mysli… Musím se jí zeptat, jak na tom byla kdysi ona, když může něco takového tvrdit. Už vidím, že odpoví, že to bylo tak dávno, že si to ani pamatovat nemůže) nevím co mně ještě čeká, Zatím lenoším, tloustnu- teda jen do bříška a nudím se. A tak se v mojí ušaté hlavě zrodil nápad, podělit se o to čekání s vámi…Jestli bude panička té kozí dobroty a přetlumočí vám to sem, tak vám napíšu, co prožívám, jak se cítím a vůbec tak, co se u nás děje….
Psí slečna
Nedávno mi psala kamarádka, co se s námi děje, že na stránečkách není nic nového a