Štěně Chesapeake Bay Retrievera aneb návod k obsluze…
Tenhle článek je původně určen všem, kdo si domů donesou štěně CBR,ale myslím, že se bude hodit i Štastným majitelům jiných, podobných plemen a proto jsem se rozhodla, zveřejnit ho na našem webu.:
Chesapeake bay retriever je úžasně pracovité plemeno, které bezmezně miluje svou rodinu.
Napíšeme Vám teď pár užitečných rad, které se Vám po příchodu domů určitě sejdou.Pokud budete mít i nadále nějaké nejasnosti, obraťte se na mně nebo na majitelku krycího psa, pokud to bude v našich silách a nebo pokud budeme znát odpověď na Váš dotaz, rády Vám pomůžeme.
Jak krmit štěně ?
Pro zdravý vývoj Vašeho pejska používejte vhodné krmivo, nejlépe pro psy velkých plemen podle stáří psa. Tato plemena se vyvíjejí a dospívají poměrně dlouho ( do 18-24 měsíců života). Nadměrný přísun energie může způsobit příliš velkou rychlost růstu, nadměrnou hmotnost a tím pak zdravotní problémy pohybového aparátu. Štěňata velkých plemen by měla být až do období dospělosti spíše štíhlá. Kvalitní krmiva jsou sice dražší než ta v supermarketu, ale zajišťují správný vývoj stavby těla a kloubů. Některé, zvláště ty levnější značky nebývají dostatečně hodnotné a chyby ve výživě do 18 měsíců věku psa se pak velice těžko napravují, jdou-li vůbec napravit. K dobře volenému krmivu nemusíte dávat jakékoliv další potravinové doplňky. Štěňata byla krmena kvaklitním krmivem , jehož vzorek jste zároveň obdrželi.
Při krmení dodržujte tyto zásady:
- Štěňátko má malý žaludek. Denní krmnou dávku je proto vhodné rozdělit do několika porcí: do 3. měsíců stáří: 3-4 x denně, od 3 do 6.měsíce: 2-3 x denně, od 6-ti měsíců: 2 x denně. Od jednoho roku krmíme psa 1x denně a to nejlépe večer.
- Dodržujte pokud možno i pravidelný čas krmení. Potravu nechte k dispozici cca 20 min., po té jí odeberte a pokud nebude všechna sežraná, v další dávce dejte o něco menší množství.Mějte na paměti, že štěně musí mít neustálý přístup k čerstvé vodě!!!
- Potrava by měla mít pokojovou teplotu. Granule přelijte teplou vodou nebo i masovým vývarem.
- Po krmení nechte štěně min. 2 hodiny odpočívat, nechoďte s ním na vycházku a nehrajte si s ním.
- Všechny případné zažívací potíže a problémy raději konzultujte s veterinárním lékařem.
Pokud se rozhodnete krmit štěně doma připravenou stravou i zde platí určité zásady:
1 v žádném případě nemá pes sloužit jako odpadkový koš pro jídla nedojedená lidmi. Potřebuje jídlo bez koření a nutričně vyvážené,vařené maso nebo masové psí (štěněčí) konzervy
2 Mléko není vhodnou součástí výživy psa. Po odstavu štěněte ztrácí jeho organismus rychle schopnost štěpit mléčný cukr laktózu a dochází tak často k průjmům nebo i ke zvracení.
3 jako přílohy můžete používat :rýži, těstoviny, spařené ovesné vločky, pečivo, zeleninu (nejvíc mrkev)
4 přidávejte tvaroh, mléčné výrobky – tavený sýr samostatně nebo s chlebem, popř. s rohlíkem, smetanové krémy (Pribináček, …) v období růstu ve zvýšeném množství
5 můžete krmit i ovoce – jablko, sladké pomeranče, mandarinky, banán, (kolik bude chtít)
Očkování
Štěně bylo očkováno dne ……………., tj. ve věku týdnů, (popř. přeočkováno …………………). Další očkování by mělo být provedeno Vaším veterinářem dne ……………… (viz očkovací průkaz).
Denní režim
Štěně většinu dne prospí. Naučí se takovému režimu, který potřebujete Pokud plánujete, že bude pejsek pobývat převážnou dobu na zahradě, dopřejte mu pár prvních nocí prožít ve Vaší blízkosti. Pejsek si k Vám získá lepší vztah než k osobě, která ho vzala od maminky, sourozenců a teď ho nechala v neznámém prostředí v noci samotného. Pokud máte strach z nočního pomočování štěněte, vezměte pejska ven vždy, když se probudí a začne se pohybovat, většinou hledá to nejvhodnější místo, kde by vykonalo svou potřebu. Je to sice náročné, ale stokrát se Vám to vyplatí. Pokud plánujete se štěňátkem sdílet společný domov, vymezte mu určitý prostor, který ohradíte, kde bude chráněné před každodenním ruchem v domácnosti a tam mu umístněte koš anebo pelech.Doporučuji ze začátku nekupovat drahé a nádherné pelíšky, počítejte s tím, že v období růstu a prořezávání zoubků Vám Váš rarášek minimálně dva pelíšky zničí. Dětem je potřebné vysvětlit, že tento prostor je vyhrazený jen a pouze pro psa.
Výchova
Žádný pes se sám nevychová, i když někteří chovatelé tvrdí opak. Chesapeake jako každý pes potřebuje znát hierarchii rodiny „smečky“. Již od prvních dnů by měl vědět, že není na žebříčku na prvním ani druhém místě, ale až na místě po lidech popřípadě po zvířatech, která přišla před ním. Pokud tedy bude skákat po dítěti či honit kočku, je potřeba mu sdělit důrazným NE, že toto není správné a naopak chování, které se Vám líbí, velmi chválit. Důrazné NE používejte vždy, když něco nesmí a dělá to opakovaně, štěně musí vědět, že NE je opravdu ne a nikoli možná. Stůjte si za svým názorem a neměňte ho. Netrestejte štěně fyzicky, zkomplikujete si vzájemný vztah. Od malička učte štěně poslušnosti – nesmí kousat nábytek, lidi, kalhoty (dejte mu buvolí žvýkací kostičku nebo větší gumovou hračku).Přivolávejte štěně jedním způsobem, nejlépe písknutím. Když něco udělá dobře, ihned jej pochvalte. Je to velmi důležité, bude pak pracovat s radostí. Pokud se stane, že udělá loužičku – vyhubujte mu a ukažte mu, co udělalo. Ale musí to být ihned po činu. Později už štěně neví, za co to je a nemělo by to potřebný výchovný efekt. Necvičte s vaším psem jen činnost svalů. Nestačí, když mu dovolíme běhat jen po zahradě, i když je velká. Pes musí hledat, potřebuje nové podněty, zapojit i svoji hlavu, aby si obohatilo svůj život.
Zdraví a nemoci
Protože pes nám nedokáže říct jak se cítí, majitel musí sledovat jeho zdravotní stav. Příznaky nemoci mohou být: skleslost, uzavřenost menší aktivita, chuť do jídla menší nebo naopak větší, opakované zvracení, průjem, dýchací těžkosti, krvácení z některého otvoru, viditelné příznaky bolesti, škrábání, kulhání apod. Při vyskytnutí některého z těchto příznaků se neprodleně poraďte s veterinárním lékařem. Ve 4. měsíci začnou růst trvalé zuby, které tlačí na kořeny mléčných zubů. Štěně může být nepokojné, odmítá potravu, slintá. Má snahu okusovat tvrdé předměty, pomáhá si tak výměně mléčného chrupu.Doporučujeme v jednom roce absolvovat rtg. vyšetření kloubů DKK k vyloučení dysplazie. Vyšetření je pro retrievery velmi důležité a to jednak k zajištění zdravé populace a vyloučení postižených jedinců z chovu a jednak pro zjištění míry zátěže, kterou může váš dospělý pejsek postoupit. Jako malé by proto štěně nemělo chodit po schodech a do 1 roku by nemělo podnikat náročné túry. Výsledky vyšetření, prosím, sdělte i svému chovateli (mně). Svému chovateli sdělte i případné další zdravotní obtíže, které by mohly mít za následek vyřazení z chovu.
Čistota a úprava srsti
U Chesapeaků není nutná nějaká zvláštní úprava. Jejich srst je jakoby mastná a tvrdá, případné nečistoty stačí vytřít vlhkým hadrem, eventuelně občas vyčesat. Na vyčesávání je nejlepší štěně zvykat od malinka (už doma u mámy jsme štěňátka občas „ kartáčovali“ obyčejným měkkým kartáčkem). Koupání se šamponováním je nejlepší omezit na co nejnižší míru, pouze z důvodu nutnosti ( znečištění nevábným materiálem, zápach atd.) a i v takovém případě se vyplatí, použít šampon na to určený, rozhodně však psí ( osvědčil se nám Šampon pro drsnosrstá plemena, nebo Psí šampon pro citlivější kůži). Péči o srst je výhodné doplnit hlavně v letních měsících některým z antiparazitních přípravků (obojky, pipety, spraje proti blechám, klíšťatům)
Možnosti Vašeho společného vyžití
Možná jste si pořídili štěňátko jako rodinného společníka bez dalšího záměru. Věřte nám, že u nás to byl prvotní úmysl. Postupně nás obě svět retrieverů pohltil úplně. Začalo to první výstavou, zjištěním, že pro případnou chovnost potřebujete složit zkoušky zvané Ověření vrozených vloh retrieverů, pro přiznání šampiona práci zkoušku z výkonu apod. Skončilo to tak, že obě - majitelka feny i majitelka psa, máme doma pracovního psa roku (nejúspěšnější pes na zkouškách lovecké upotřebitelnosti daného plemene a roku), kterého aktivně využíváme při honech na drobnou zvěř a šampióny krásy z výstav, s kterými strávili nejeden den ve výstavních prostorách . Kdybyste nám řekli pár měsíců po přivezení psa domů, že budeme shánět zvěř, sahat na „mrtvolky“ a běhat okolo rybníka se střelnou zbraní (plynová pistole se slepými patronami), nevěřily bychom Vám. Chesapeake je skvělý aportér, kterého nezastaví studená voda či nepřízeň počasí a bude pracovat naplno, dokud hon neskončí (či nepadne vyčerpáním, což jsme však nikdy nezažili :o))
Výstavy
Mnozí z Vás v tento okamžik asi přemýšlí, že tento odstaveček raději přeskočí, protože s nějakým získáváním šampionátů rozhodně nepočítají. Přesto Vás prosím, čtěte dál. Výstavy totiž nejsou jen o tom, ukázat pejska světu a popřípadě posbírat poháry. Pokud Vás můžu jako chovatel požádat, pokuste se alespoň jednou vyzkoušet na vlastní kůži, jak to na výstavách chodí. Nakonec zjistíte, že i pejska výstava baví a pokud ne, klidně usne i v tom největším frmolu. Naopak, Vy zde můžete získat spoustu cenných zkušeností, od kvalitního rozhodčího se dozvíte, jak je váš pejsek vysoký, jaký má skus, jestli je plnochrupý, jakou má mechaniku pohybu atd., můžete zde potkat spoustu lidí vlastnících a chovajících stejné plemeno a probrat s nimi radosti a starosti, které držení psího miláčka přináší. Nenechte se odradit prvním neúspěchem, vždyť posuzování je záležitost velmi subjektivní a naopak, hned první úspěch neznamená, že máte všechny další výstavy „v kapse.“Pokud budete chtít pomoc a poradit, nebojte se na mně obrátit. Pomůžu se vším od podání přihlášky až po předvedení psa v kruhu. Pokud se budete někde nějaké výstavy účastnit, pošlete mi prosím kopii posudku rozhodčího. Ráda vaše úspěchy zveřejním na svých stránkách. Ráda bych Vás upozornila, že Chesapeaci mají mít mastnou srst, kterou někteří rozhodčí (hlavně zahraniční) zkouší hmatem, je proto lepší pejska bezprostředně před výstavou nekoupat šamponem.
Working testy
Jako skvělou zábavu pro Vás i pejska Vám můžeme doporučit working testy. Working testy (WT) vycházejí z lovecké praxe a simulují situace z honů. Místo zvěře jsou však používány 500 g těžké plátěné aporty. U WT nevíte předem na rozdíl od loveckých zkoušek, co Vás čeká za úlohu, proto jsou daleko pestřejší. WT jsou rozděleny na čtyři výkonnostní úrovně pro jednotlivce od jednoduchých po nejsložitější, v některých zemích jsou pořádány soutěže družstev (např. v Rakousku Tyrolian Cup). Každý rok je pořádána dvoudenní soutěž družstev na mezinárodní úrovni – evropské mistrovství, které se nazývá International working test (IWT). V balíčku, který jste obdržel, je DVD z working testu v Českých Budějovicích z roku 2008 a DVD z IWT v Rakousku. Na DVD z Českých Budějovic jsou všechny úrovně WT – od nejlehčích po těžké, na DVD z Rakouska můžete vidět, kam to dotáhnou opravdoví „machři“ (vyšší hubení černí psi, kteří vypadají jako „kříženci“ labradorů, jsou labradorští retrieveři pracovní linie, u kterých se preferuje rychlost a lehkost před show linií). Musíme Vám však upřímně říct, že účastníci IWT jsou lidé, kteří se dlouhodobě věnují výcviku psů. Working testy jsou výborným základem pro případné zkoušky lovecké upotřebitelnosti. Získáte ovladatelnost, poslušnost psa, naučíte psa dohledávat apod. Pokud se rozhodnete zkusit WT či nácviky na lovecké zkoušky, buďte trpělivý, chesapeake dospívá později než labradorský retriever či Golden retriever a zklidní se okolo druhého roku a později.
Kromě těchto jmenovaných, je samozřejmě spoustu činností a sportů, při kterých Vás bude Váš Chesapeake rád doprovázet a bude Vám tím nejlepším partnerem. Za všechny můžu jmenovat agility, dog treking, canicross a jemu podobné sporty. Znám chesapeaky, kteří „pracují“ jako vodící, asistenční psy, lovečtí psy, prostě jakákoliv činnost jim jde k duhu, naopak zahálka ponouká ke vzpouře.
Výcvik
Pro začátečnický výcvik je nejlepší začít chodit do některé „psí školky“ v blízkosti Vašeho bydliště. To i v případě, že se Vám základní povely daří zvládat doma. Na cvičáku totiž můžete provádět výbornou socializaci štěněte, naučit ho, že poslouchat se musí i v případě, že je kolem spoustu rušivých vlivů nebo je zrovna zabráno do hry s kolegou. Na kvalitní cvičiště se poptejte ve svém okolí.